Reprodukce havajské krevetky <i>Halocaridina rubra<i></i></i>
Abstrakt
Krevetka havajská - Halocaridina rubra (řád Decapoda; čeleď Atyidae) je krevetka vyskytující se endemicky na Havajském souostroví. Je přizpůsobena specifickému prostředí podzemních systémů a příbřežních brakických jezírek. Halocaridina rubra je potenciálně velmi zajímavý druh pro chovatele i vědecké práce.
Cílem práce bylo: (1) zdokumentování reprodukce krevetky Halocaridina rubra a (2) ověření vlivu vybraných chronobiologických faktorů a vlivu přirozených úkrytů na reprodukci.
Experiment byl proveden v akvarijní a chronobiologické místnosti na Katedře biologických disciplín ZF JU. Experimentální práce trvala tři měsíce (3. 11. 2014 - 3. 2. 2015). Testované krevetky byly po skupinách 10 samic a 16 samců nasazeny do nádrží. Pokus měl 4 varianty a dvě opakování: na světle s úkrytem, na světle bez úkrytu, ve tmě s úkrytem a bez úkrytu. Byla hodnocena četnost páření krevet.
Pro rozmnožování Halocaridina rubra nejsou významné světelné podmínky (střídání dne a noci, trvalá tma) ani nevyžaduje k rozmnožování úkryty. Byla pozorována a zaznamenána reprodukce krevetky Halocaridina rubra - přenos spermatoforu, vajíčka, čtyři larvální stádia typu zoea, stádium megalopa a dvě juvenilní stádia. Byla vypracována doporučení pro chov.
Byla odzkoušena anestezie krevet pomocí eugenolu (hřebíčkového oleje).