Vliv různých systémů ustájení v období porodu na mateřské chování masných krav
Abstrakt
Cílem práce bylo provést etologické pozorování mateřského chování u plemenic masného skotu v období telení. Sledování proběhlo na farmě Milná,s užitkovým chovem masného skotu, v podmínkách 800 m n. m.,kde byla vytvořena dvě stáda (A,B) po 20 kusech.
Ve stádě A se nacházely rohaté kříženky plemene Masný Simentál, které byly celoročně umístěny na pastvině, včetně zimoviště, o velikosti cca 20 ha. Ve stádě B byly také kříženky plemene Masný Simentál, které však byly přes zimu ustájeny v zrekonstruované volné boxově stlané stáji.
Ve stádě A u 55% plemenic došlo k otelení v průběhu světelného dne, přičemž největší výskyt porodů byl zaznamenán od 6:30 do 8:30 hod. (36%). 65% plemenic rodilo mimo stádo ve vzdálenosti od 200 do 450 m. U 90% telat proběhlo první sání bez pomoci ošetřovatele.
U plemenic ve stáji se otelilo v průběhu světelného dne pouze 25% s největším výskytem od 7:00 do 8:00 hod.50% plemenic se otelilo na chodbě. První sání bez pomoci ošetřovatele proběhlo u85% telat.
Umístění plemenic masného skotu v zimním období ve stáji, se prokázalo jako vhodné z hlediska kvalitnější péče jak o matku, tak i o tele. Plemenicím je zajištěno přezimování ve zlepšených klimatických podmínkách, které mohou pozitivně ovlivnit např. jejich dlouhověkost. Výrazně se snižuje devastace půdy na zimovištích.