dc.description.abstract | Moderní svět s sebou nese řadu nových pohledů a možností ve výživě člověka. Tato práce se zabývá doplňky stravy a jejich užívání u sportovců. Zaměřuje se na ty sportovce, pro něž je sport neodmyslitelná součást života. Cílem práce je zmapovat doplňky, které jsou nejčastěji u sportovců užívány, jejich vlastnosti a funkce, popřípadě rizikovost. V neposlední řadě je pak cílem zmapovat, jaký mají ze subjektivního pohledu sportovce smysl. Jaká je reálná potřeba suplementace, je nutná ve spojitosti předcházení nutričního deficitu, přináší vůbec nějaké výhody, nebo jde jen o marketingový tah?
Teoretická část je tedy zaměřena na nejužívanější doplňky stravy, jejich legislativu a dělení. Jednotlivé doplňky byly rozebrány z pohledu jejich funkce a účinků.
Praktická část se zaměřuje na sportovce, u kterých je užívání suplementů nejčastější - tedy u nadšenců fitness-kulturistiky, u lidí, kteří pravidelně navštěvují posilovnu. Pravidelnost byla určena následujícím kritériem - cíloví byli ti sportovci, kteří několikrát do týdne navštěvují posilovnu poslední uplynulý rok a více. Výzkum probíhal formou dotazníkového šetření, popřípadě doplněné o rozhovor, bylo-li třeba. Respondenti také provedli záznam stravy. Dotazník byl distribuován v tištěné podobě. Pro realizaci byla zvolena kvalitativní výzkumná strategie a zúčastnilo se 10 respondentů. Všichni tito respondenti sportují na amatérské úrovni, někteří se účastní amatérských závodů, pro ostatní je posilování pouze osobní hobby. Otázky byly koncipovány tak, aby bylo zmapováno užívání doplňků stravy - jak četnost, tak rozmanitost. Výzkum ukazuje rozdíly mezi muži, ženami, závodícími sportovci či rekreačními sportovci, a i to, jak je který jedinec informován o doplňcích a čím vším je ovlivňován. Dále byli sportovci dotazování na to, kde se o doplňcích vlastně dozvěděli, kolik do nich investují a za jakým účelem doplňky užívají. Pro zpracování dat byla provedena kvalitativní analýza zapsaných odpovědí z dotazníku a zprůměrování výživových hodnot zapisované stravy.
Ukázalo se, že většina dotazovaných nedodržuje doporučené dávkování, ve většině případů bylo důvodem zařazení doplňků stravy pouze doporučení kamarádem, bez konzultace s odborníkem, takže aniž by sportovec věděl, jaká je jeho reálná potřeba látky a zdali je nutná suplementace. Nejčastěji užívaným doplňkem je proteinový nápoj a mikroživiny - vitaminy a minerální látky, zejména vitamin C, hořčík a zinek, dále omega 3 mastné kyseliny.
Práce by mohla sloužit jako informační zdroj pro objasnění, jaké mají doplňky stravy funkci, které má smysl používat, i v závislosti na tom, čeho chtějí sportovci dosáhnout. Také může být informačním materiálem pro ty, kteří se zabývají sportovní výživou, ale i pro širokou veřejnost. | cze |
dc.description.abstract-translated | A modern world brings a various poitns of views and possibilities in human nutrition. This theses is focused on dietary supplements and its using by athletes. Especially it is focused to the athletes for who the sport is essential part of life. The main aim is to chart supplements which are the most commonly used by athletes, to chart their features and functionality, eventualy riskness. Finally the secondary aim is to find out the sense of using them by the subjective view of athletes. What is the real need of using supplements? Is it necessary in in the context of preventing a nutritional deficit? Does it bring any benefits or is it just a marketing movement?
Theoretical part is focused to the most using supplements, the legislation and division. Supplements will be analyzed by their functionality and effects.
Practical part is focused on athletes for who is using supplements most often - enthusiasts of fitness-bodybuilding and people who often visit gym. The frequency was given by this criterion - it was focused on athletes who have visited the gym several times a week in the last year or longer. Research was conducted by questionnaire and expanded by interview if it was necessary. The questionnaire was distributed in printed version.For realisation was determined a quality research which was attended by ten respondents. All of them operate in sport at amateur level, some of them take part in amateur races, for the rest of them is bodybuilding just a hobby. The questions were asked to find out the way of using of supplements - their frequency and variosity.The research shows the differences between men and women, between profesional athletes and hobby athletes, their knowledge about supplements and the influance of sport enviroment. The athletes were questioned where they found the information about the supplements, how much they invest to buying it and why they using them. For processing purpose was used qualitative analyse of questionnaire.
It was discovered that most of respondents do not observe recommended daily dosing, in most of cases was the main reason the recommendation by friend without the consultation with specialist so the athlet did not know what is the real need of nutrition and if the using of supplements is necessary. The most frequently used were the protein drinks and micronutrients - vitamins and minerals, especially vitamin C, magnesium and zinc, and omega 3 fatty acids.
Theses could be used like an information resource for explanation what is the point of supplement, the sense of using them in connection of main aim of sport effect. In could also give an information for these ones who are interest in sport nutrition and the general public. | eng |