Endogenně produkovaný sulfan v reprodukčním traktu samice ve vztahu k fertilizaci
Abstrakt
Odhalení mechanismů zodpovědných za správný průběh oplození a časného
embryonálního vývoje pomáhá v rozvoji asistované reprodukce člověka a technologií v chovech hospodářských zvířat. Jedním z regulačních mechanismů zapojených do reprodukce je gasotransmiter sulfan, jehož buněčná signalizace v pohlavních buňkách je dosud plně nepopsána.
Dle stanovené hypotézy je sulfan uvolňován v samičím traktu, kde fyziologicky
ovlivňuje spermie a je tak nezbytný pro oplození a vývoj prvojader. Cílem bylo ověřit expresi sulfan-uvolňujících enzymů a existenci časo-prostorového gradientu sulfanu v rámci estrálního cyklu myši (časová osa) a porovnání expresního profilu ampuly vejcovodu a uterotubálního spoje (prostorová osa). Experimenty probíhaly na modelu laboratorní myši (Mus musculus). Exprese sulfan-uvolňujících enzymů byla studována pomocí western blotu. Produkce sulfanu byla stanovena kolorimetrickou metodou. Úloha sulfanu v procesu oplození byla studována pomocí in vitro fertilizace spermiemi ošetřenými donorem sulfanu a imunocytochemického barvení takto vzniklých zygot.
V rámci vaječníku a vejcovodu byla zjištěna exprese všech známých
sulfan-uvolňujících enzymů, tj. cystationin--lyázy (CTH), cystationin-ß-syntázy
(CBS) a 3-merkaptopyruvát sulfurtransferázy (3-MPST). Ani jeden z enzymů
nevykazoval statisticky významné odlišnosti v expresi ve fázi estru a diestru.
Analogické výsledky byly zjištěny i v rámci prostorové osy; ampula vejcovodu
i uterotubální spoj exprimovaly enzymy CTH, CBS i 3-MPST, statistické odlišnosti
však zaznamenány nebyly. To platí i v případě produkce sulfanu těmito tkáněmi. Vliv sulfanu na proces oplození byl analyzován podle laminu B1, markeru vývoje
paternálního prvojádra. Provedená analýza nepotvrdila vliv donoru sulfanu
na vývoj prvojader zygot.
Práce prokázala, že sulfan je enzymaticky uvolňován tkáněmi reprodukčního
traktu samice, bez ohledu na fázi estrálního cyklu či lokalizaci ve vejcovodu. Sulfan, který pochází z reprodukčního traktu samice, zde patrně fyziologicky ovlivňuje spermie, které jsou oplození schopné a vedou k vývoji prvojader.