• Přihlásit se
    Zobrazit záznam 
    •   Domovská stránka repozitáře publikací JU
    • Kvalifikační práce
    • Bakalářské práce
    • Zdravotně sociální fakulta
    • Zobrazit záznam
    •   Domovská stránka repozitáře publikací JU
    • Kvalifikační práce
    • Bakalářské práce
    • Zdravotně sociální fakulta
    • Zobrazit záznam
    JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

    Pokousání psem u dětí a mládeže v Jihočeském kraji

    Thumbnail
    Zobrazit/otevřít
    Plný text práce (1020.Kb)
    Posudek vedoucího práce (1005.Kb)
    Posudek oponenta práce (1013.Kb)
    Datum
    2010
    Autor
    Pflegerová, Jitka
    Metadata
    Zobrazit celý záznam
    Abstrakt
    Pokousání psem je v dnešní době stále aktuálnějším problémem. Je to dáno nárůstem počtu domácích mazlíčků. Nejčastěji jsou napadeny děti a staří občané. Psí pokousání je způsobeno především špičáky a trháky. Podle intenzity stisku čelistí se zranění projevuje jako otisky, oděrky, pohmoždění s krevními výrony nebo jako bodné rány. Při silném stisku čelistí nelze vyloučit ani amputaci především prstů ruky, nosu a ušního boltce. Poranění způsobená psím kousnutím mají nejčastěji tržně - zhmožděný charakter. U starších dětí bývají při napadení psem nejčastěji postiženy končetiny, a to především končetiny horní. Druhé místo v četnosti poranění a úrazů způsobených psem zaujímají poranění hlavy a krku, za nimiž následují úrazy trupu. U dětí do 4 let představují poranění hlavy a krku až 2/3 všech úrazů vzniklých pokousáním psem. Tyto následky mohou být celoživotním traumatem. Proto je třeba tuto problematiku nepodceňovat a předcházet napadení psem. Cílem bakalářské práce bylo zjistit a porovnat počet případů napadení psem u dětí a mládeže ve městech a obcích v rámci Jihočeského kraje. Cíl práce byl naplněn. Provedeným výzkumem se měly potvrdit či vyvrátit stanovené hypotézy, které zní: H: Existuje vztah mezi počtem napadení psem a velikostí obce a města, H1: Existuje vztah mezi velikostí plemene psů a počtem napadení, H2: Nadpoloviční většina úrazů způsobených psem nevyžaduje lékařské ošetření, H3: Nadpoloviční většina úrazů způsobených psem vzniká v domácím prostředí, H4: Nadpoloviční většina dotazovaných respondentů byla napadena vlastním psem. Hypotéza H se potvrdila. K napadení psem dochází třikrát častěji na vesnici než ve městě. H1 nebyla potvrzena. Velká i malá plemena útočí v téměř stejném procentu. Rozdíl je tvořen 10 - ti %. H2 byla potvrzena. 81% napadení psem bylo ošetřeno v domácím prostředí. H3 se potvrdila. Nadpoloviční většina úrazů způsobených psem vznikla doma a na zahradě. Zahrada byla jak vlastní tak i u známých či sousedů. H4 byla vyvrácena. Vlastním psem bylo zraněno 33% oslovených respondentů. Z výsledků výzkumu vyplynulo, že jen 11 oslovených respondentů bylo poučeno svým vyučujícím, jak se zachovat při napadení psem. Z odpovědí lze vyčíst, že ve školních osnovách není obsažena problematika pokousání psem. Ke zlepšení by vedlo provádění preventivních programů k dané problematice a rozšíření školních osnov. Výcvikové canisterapeutické sdružení Hafík provádí preventivní programy v mateřských školkách a v rámci terapie pomocí zvířat. Školy by mohly se sdružením Hafík spolupracovat.
    URI
    https://dspace.jcu.cz/handle/20.500.14390/19164
    Kolekce
    • Zdravotně sociální fakulta

    DSpace software copyright © 2002-2016  DuraSpace
    Kontaktujte nás | Vyjádření názoru | Na tomto webu jsou používány pouze cookies nezbytně nutné pro zajištění fungování webu, pro které není nutné získat souhlas.
    Theme by 
    Atmire NV
     

     

    Procházet

    Vše v repozitářiTypy publikacíDle data publikováníAutořiNázvyKlíčová slovaTato kolekceDle data publikováníAutořiNázvyKlíčová slova

    Můj účet

    Přihlásit seZaregistrovat se

    DSpace software copyright © 2002-2016  DuraSpace
    Kontaktujte nás | Vyjádření názoru | Na tomto webu jsou používány pouze cookies nezbytně nutné pro zajištění fungování webu, pro které není nutné získat souhlas.
    Theme by 
    Atmire NV