Motivace k dobrovolnické činnosti
Abstrakt
Bakalářská práce řeší otázky dobrovolnictví, přesněji motivace k dobrovolnickým činnostem. Dobrovolníci jsou lidé, kteří pomáhají sociálně slabším občanům bez nároku na finanční nebo jinou odměnu. Motivaci stát se dobrovolníkem ovlivňuje mnoho faktorů, k nimž patří například altruistické hodnoty, kariérní potřeby, sociální vztahy atd.
Bakalářská práce si klade za cíl zjistit cíle a potřeby dobrovolníků v závislosti na délce dobrovolnické praxe. Vychází přitom z modelu funkční analýzy dobrovolnictví M. Snydera a kol., která je založena na principu motivovanosti velké části lidského chování právě cíli a potřebami. Prostřednictvím kvantitativního výzkumu zjišťuje povahu těchto motivů.
Sběr dat byl proveden dotazníkem M. Snydera a kol. U 40 respondentů, dobrovolníků z organizace Fokus České Budějovice a Fokus Tábor, domácí hospic Jordán, denní a týdenní stacionář Klíček, program Pět P v Českých Budějovicích a dobrovolnické centrum Hestia. Výzkum přinesl řadu zajímavých výsledků, k nimž patří zjištění preferovaných a odmítaných motivů. Nejčastěji uváděným motivem k dobrovolnické činnosti byl motiv pochopení a naopak nejméně uváděným motivem se staly sociální vztahy. Mezi dobrovolníky s diferencovanou délkou dobrovolnické praxe byly zjištěny zcela nepatrné rozdíly. Dlouhá praxe je častěji výrazem altruistických hodnot, souvisejících s humanitární starostí o druhé. Krátkou dobrovolnickou zkušenost častěji charakterizuje individuální osobnostní růst, vývoj a zdokonalení.