• Přihlásit se
    Zobrazit záznam 
    •   Domovská stránka repozitáře publikací JU
    • Kvalifikační práce
    • Diplomové práce
    • Zdravotně sociální fakulta
    • Zobrazit záznam
    •   Domovská stránka repozitáře publikací JU
    • Kvalifikační práce
    • Diplomové práce
    • Zdravotně sociální fakulta
    • Zobrazit záznam
    JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

    Činnost policie jako složky IZS při nálezu munice se zaměřením na letecké pumy v obydlených oblastech

    Thumbnail
    Zobrazit/otevřít
    Plný text práce (2.742Mb)
    Posudek vedoucího práce (426.0Kb)
    Posudek oponenta práce (527.2Kb)
    Průběh obhajoby práce (120.7Kb)
    Datum
    2012
    Autor
    Zikmund, Pavel
    Metadata
    Zobrazit celý záznam
    Abstrakt
    Je to téměř 70 let co skončil nejhorší vojenský konflikt všech dob, při kterém umíraly milióny lidí a to druhá světová válka. Je smutnou skutečností, že v jejím důsledku umírají lidé i dnes. Problém představují tisíce kusů různé munice, které se nacházejí po celé Evropě. Největším problém představují nevybuchlé letecké pumy, které si v posledních letech vybrali svou daň na životech pyrotechniků, ale dalších osob. Problém představují především letecké pumy americké a britské provenience, které jsou opatřeny dlouhodobým mechanicko ? chemickým zapalovačem. Konstrukce těchto zapalovačů neumožňuje jejich jednoduché vyšroubování z těla letecké pumy a i samotná manipulace s pumou může vést k jejímu výbuchu a tím ohrožení všech osob nacházející se v její blízkosti. I na našem území se nacházejí letecké pumy osazené právě tímto typem zapalovače. Tato diplomová práce se zabývá možnostmi likvidace takovéto munice s ohledem na ekonomické a technologické možnosti pyrotechniků Policie České republiky. Proto byl proveden výzkum se zaměřením jakým způsobem letecké pumy nejvhodněji likvidovat. Byli osloveni pyrotechnici, kteří se k danému problému vyjadřovali. Součástí výzkumu bylo i studium zahraniční literatury zabývající se touto problematikou. Smutnou skutečností je, že tento problém není uspokojivě vyřešen nikde v Evropě. V zahraničí byly využívány různé způsoby a metody, které se zdály jako vhodné například použití vysokotlakého vodního řezání či použití speciálních trhacích klíčů. Jak ukazuje nehoda z roku 2010, kdy v německém Göttingenu zemřeli tři pyrotechnici při likvidaci letecké pumy s využitím metody vysokotlakého řezání, jsou podobné metody nevhodné. Příprava těchto speciálních metod trvá nepřiměřeně dlouhou dobu a v mnoha případech je třeba s pumou manipulovat. Pyrotechnici Policie České republiky spolu s dalšími odborníky vyvíjejí a zdokonalují metodu výbušného oddělování za pomoci speciálního náloživa. Jako nejvhodnější se jeví použití táhlých flexibilních náloží RAZOR české firmy EXPLOZIA ? VÚPCH Pardubice ? Semtín. Nálož se přikládá k tělu pumy buď po jejím obvodu, nebo v ose pumy a dochází tak k oddělení části pumy se zapalovačem nebo vytržení zapalovače z těla pumy bez detonace trhavé náplně pumy. Praktické zkušenosti ukazují, že při využití této speciální metody lze omezit čas na přípravu likvidace pumy a manipulace s pumou je minimální nebo žádná. Bohužel vždy existuje riziko, že dojde k nechtěnému výbuchu letecké pumy a proto je třeba dodržovat všechna bezpečnostní opatření v maximální možné míře.
    URI
    https://dspace.jcu.cz/handle/20.500.14390/20711
    Kolekce
    • Zdravotně sociální fakulta

    DSpace software copyright © 2002-2016  DuraSpace
    Kontaktujte nás | Vyjádření názoru | Na tomto webu jsou používány pouze cookies nezbytně nutné pro zajištění fungování webu, pro které není nutné získat souhlas.
    Theme by 
    Atmire NV
     

     

    Procházet

    Vše v repozitářiTypy publikacíDle data publikováníAutořiNázvyKlíčová slovaTato kolekceDle data publikováníAutořiNázvyKlíčová slova

    Můj účet

    Přihlásit seZaregistrovat se

    DSpace software copyright © 2002-2016  DuraSpace
    Kontaktujte nás | Vyjádření názoru | Na tomto webu jsou používány pouze cookies nezbytně nutné pro zajištění fungování webu, pro které není nutné získat souhlas.
    Theme by 
    Atmire NV