Využitelnost stávající ženijní techniky AČR-ženijních praporů pro pomoc složkám IZS.
Abstrakt
Abstrakt v českém jazyce
Bakalářská práce je zpracována jako ucelený dokument pro samosprávu o prostředcích u útvarů armády České republiky.
Práce v teoretické části se obrací na historii 15. ženijní brigády, kdy asi k nejmasovějšímu nasazení nově vybudované 15. ženijní záchranné brigády došlo při provádění záchranných, likvidačních a stavebních prací v průběhu povodní, které již několikrát zasáhly rozsáhlé oblasti České republiky. Ženijní vojsko a samostatné záchranné roty nasadily k odstraňování následků povodní maximální počet osob, speciální a těžké techniky.
Ve druhé části se obrací na použití sil a prostředků Armády České republiky při mimořádných událostech a krizových situacích. Použití Armády České republiky v souladu se zákonem číslo 239/2000 Sb. o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů Armády České republiky lze poskytnout na plánovanou pomoc na vyžádání při záchranných a likvidačních pracích jako ostatní složku Integrovaného záchranného systému, vyčleněnými síly a prostředky Armády České republiky pouze na žádost operačního a informačního systému generálního ředitelství hasičského záchranného sboru.
Třetí část teoretické části bakalářské práce se zabývá základním dokumentem bezpečnostní politiky České republiky a to bezpečnostní strategií České republiky, na který navazují koncepce a dílčí strategie. Stává se vládním dokumentem zpracovaným ve spolupráci s Parlamentem ČR a Kanceláří prezidenta republiky s cílem hledat nadstranické přístupy k otázkám bezpečnosti. Na jeho tvorbě se rovněž podílí bezpečnostní komunita ČR zahrnující zástupce nestátní i státní sféry.
Čtvrtá část teoretické části bakalářské práce udává základní hlavní úkol 15. ženijní brigády a to je pomoc civilnímu obyvatelstvu. Ten je plněn prostřednictvím samostatných záchranných rot. Záchranné roty a ženijní prapory jsou předurčeny pro
podporu základních složek integrovaného záchranného systému při mimořádných událostech.
Bakalářská práce popisuje ve výzkumné části velké množství přírodních a antropogenních událostí, pro jejich řešení jsou nasazovány síly a prostředky Armády České republiky. Jedná se o ženijní prostředky Armády České republiky. Této techniky je rozsáhlé množství a může být použito pro záchranné a likvidační práce při mimořádných událostech. Záchranné roty a ženijní prapory i se svou stávající technikou jsou v případě vzniku pohrom na území České republiky nasazovány na podporu integrovaného záchranného systému ze součástí Armády České republiky jako první. Teprve v případě vzniku pohrom značného rozsahu a nebezpečného charakteru jsou nasazovány síly a prostředky dalších částí armády.
Bakalářská práce se zabývá nasazováním sil a prostředků při mimořádné události Armády České republiky, které lze použít k plnění úkolů integrovaného záchranného systému, součástmi civilní ochrany České republiky, orgány státní správy samosprávy k likvidaci následků mimořádné události, k odstranění jiného nebezpečí za použití vojenské techniky, k plnění humanitárních úkolů civilní ochrany.
Tato bakalářská práce chce poukázat na nenahraditelnost využití sil a prostředků Armády České republiky při mimořádných událostech, využitelnost při nevojenských ohrožení na území České republiky.