Nové trendy v hojení chronických ran
Abstrakt
Základní teoretická východiska
Jako chronickou ránu označujeme sekundárně se hojící ránu, která i přes adekvátní terapii nevykazuje po dobu 6-9 týdnů tendenci k hojení. Příčinou vzniku chronické rány a přestup akutní rány v chronickou může být infekce, vliv přidružených onemocnění, mikrotraumatizace kožního povrchu nebo prohloubení kožní nekrózy. Mezi nejčastější druhy chronických ran řadíme bércové žilní vředy, arteriální kožní vředy, dekubity a neuropatické kožní vředy, jako důsledek onemocnění diabetes melitus. V posledních několika letech se významně prohloubily znalosti o hojení ran. Farmaceutický průmysl neustále přináší na trh nové prostředky fázového hojení ran a klasická léčba byla díky novým trendům téměř vytlačena.
Cíle práce
1.Zmapovat znalosti sester v oblasti nových trendů v hojení chronických ran.
2.Zjistit, jaké prostředky krytí a obvazového materiálu sestry v praxi při léčbě chronických ran využívají a jaké prostředky se jim nejlépe osvědčily.
3.Zjistit, zda sestry mají možnost v praxi využívat nové trendy v hojení chronických ran a s jakými překážkami se při snaze aplikovat tyto trendy do praxe setkávají.
4.Zjistit, zda jsou pacienti s neléčící se chronickou ránou informováni o nových trendech v hojení chronických ran.
5.Zjistit, zda jsou nové trendy v hojení chronických ran pro pacienty s chronickou ránou dostupné a v jaké míře je využívají.
6.Zjistit, zda nové trendy v hojení chronických ran zlepšují kvalitu života pacientů s chronickou ránou.
Použité metody
Empirická část diplomové práce byla zpracována formou kvalitativního výzkumného šetření. Pro sběr dat byla zvolena technika polostrukturovaného rozhovoru s respondenty. Pro výzkumné šetření byly zvoleny dvě skupiny respondentů. První skupinu respondentů tvořilo 10 sester pracujících v Nemocnici České Budějovice, a.s. a do druhé skupiny bylo zařazeno 5 pacientů hospitalizovaných v této nemocnici. Výsledky rozhovorů byly analyzovány a rozděleny do kategorií, pro přehlednost byla k jednotlivým kategoriím vytvořena schémata v programu XMind, které jsou doplněny komentáři a několika citacemi respondentů.
Výsledky
Z analýzy rozhovorů s jednotlivými respondenty vyplívají informace zatížené jistou mírou individuality. V první části byly zmapovány znalosti sester o moderních trendech hojení chronických ran. Bylo zjištěno, že na všech odděleních, kde dotazované sestry pracují, jsou chronické rány ošetřovány způsobem vlhkého (fázového) hojení a je zde k dispozici několik terapeutických a krycích materiálů vhodných pro všechny fáze hojení chronických ran. Dále je zde popsáno několik problémů bránících efektivní péči o chronické rány, se kterými se sestry v praxi setkávají. V druhé části byly zjištěny jisté nedostatky v informovanosti pacientů o moderních metodách hojení ran a nedostatečná edukace zdravotnickými pracovníky a byly popsány všechny problémy snižující kvalitu života pacientů s chronickou ránou.
Závěr
Metody hojení chronických ran se během několika posledních let zcela změnily. Farmaceutické firmy přináší na trh nesčetně nových materiálů umožňujících velmi efektivní a pohodlnou péči o rány. Tento fakt však vyžaduje kontinuální vzdělávání zdravotnických pracovníků zapojených do léčby chronických ran, které přináší pozitivní výsledky a v konečném důsledku snižuje ekonomickou náročnost péče o pacienty s chronickou ránou.