Využití felinoterapie v pobytovém zařízení pro seniory
Abstrakt
Tato diplomová práce s názvem "Využití felinoterapie v pobytovém zařízení pro seniory" se zabývá využitím terapie za pomoci kočky u klientů pobytových zařízení pro seniory a dopadem této terapie na jejich kvalitu života. Cílem této diplomové práce je zjistit, jak se změnila kvalita života klientů pobytového zařízení během více než jednoho roku pravidelné felinoterapie. Práce se skládá ze dvou částí teoretické a praktické.
Teoretická část je rozdělena na čtyři podkapitoly. První je zaměřena na zooterapii. Jsou zde podány základní informace o zooterapii, jako její rozdělení, formy a využití. Dále se práce věnuje felinoterapii. První polovinu tvoří obecné informace o felinoterapii a jejím působení na člověka. Druhá polovina je zaměřena na praktickou stránku. Je zde vysvětleno, jaká kočka je vhodná pro felinoterapii a jsou zde podány základní informace o plemenech nejčastěji se využívajících pro felinoterapii. Dále jsou zde uvedeny programy a organizace felinoterapie v rámci České Republiky. Nakonec této části je seznámení s některými zahraničními organizacemi zabývající se mimo jiné i felinoterapií.
Druhá část se věnuje problematice stáří a stárnutí. Jsou zde vysvětleny změny nastávající během stárnutí organismu, a to na všech úrovních lidské osobnosti. Dále jsou popsány potřeby lidí v seniorském věku. Dále je zde vysvětlen pojem kvalita života seniorů a možnosti jejího zkoumání.
Poslední podkapitola je zaměřena na pobytové služby pro seniory. Nejdříve je zde popsána historie pobytových služeb v českých zemích a její nynější rozdělení. Hlouběji popsána instituce domova pro seniory, protože to je zařízení, ve kterém je prováděn výzkum této práce. Součástí fungujícího zařízení je především kvalita a tak je zde zmiňována kontrola kvality těchto zařízení v České Republice. Pobytová sociální služba musí mít u každého klienta vytvořený individuální plán, vzhledem k tomu, že felinoterapie bývá často přímo součástí těchto plánů, je tato problematiku taktéž podrobněji rozebrána.
Pro výzkum do této diplomové práce byl zvolen kvalitativní výzkum. Výzkum je zaměřen na změnu kvality života klientů pobytového zařízení pro seniory. Hlavní technikou výzkumu byl polostrukturovaný rozhovor a pozorování klientů. Jako doplňující výzkum byl použit polostrukturovaný rozhovor se zaměstnanci Seniorského domu Písek, kteří jsou v častém kontaktu s těmito klienty. Felinoterapie nepomáhá jenom klientům zařízení, ale má vliv i na zaměstnance a ostatní členy pracovního týmu. V rámci výzkumu proto bylo položeno několik otázek v rozhovoru i na vliv felinoterapie na zaměstnance zařízení.
Z výsledků výzkumu vyplynulo, že felinoterapie zlepšuje především psychický stav klientů. Byly patrné pozitivní změny nálad a pozitivní pohled na budoucnost klientů. Felinoterapie zlepšuje i fyzický stav klientů, ne však tak markantně jako u psychického stavu. Zde je spíše využívána jako podpůrný prostředek při fyzioterapii a jako motivace k pohybu klienta. Výsledky jsou vidět především v jemné motorice horních končetin. Z výzkumu mezi zaměstnanci vyplynulo, že felinoterapie výrazně nezlepšuje klima na pracovišti a je přínosem spíše pro jedince než pro celý tým. Na druhou stranu pomáhá zaměstnancům v práci s klienty, kteří jsou lépe naladěni, komunikativnější a tím pádem se s nimi lépe spolupracuje.
Tato práce může být využita jako metodická pomůcka pro začínající dobrovolníky zajímající se o felinoterapii. Výsledky plynoucí z této práce mohou být využity pro zkvalitnění terapeutické činnosti s kočkami a pro celkový rozvoj felinoterapie v České Republice.