Zhodnocení výkrmu býků na vybrané farmě
Abstrakt
Hlavním zájmem chovatelů krav bez tržní produkce mléka je produkce kvalitního hovězího masa, udržování krajiny v přirozeném a kulturním stavu a rozvoj venkova. Jednou z priorit u masného skotu je každý rok zdravě odchované tele na jednu krávu.
Cílem práce bylo porovnat z hlediska ekonomického výsledku dvě období každé v trvání jednoho roku, kdy v prvním období chovatel vykrmoval býky celoročně senáží a senem a v druhém období již během sezóny zkrmoval zelené krmení. Býčci ve výkrmu jsou z vlastního chovu a zbytek je nakoupen jako odstávčata ve věku 6 - 8 měsíců. Býci jsou vykrmováni do věku cca 24 měsíců. Býci byli rozděleni na 2 skupiny: 1. skupina býků (rok porážky 2012), která byla vykrmena jetelotravní senáží, senem s přídavkem jádra a 2. skupina býků (rok porážky 2014), která byla vykrmena stejně jako skupina v roce 2012, ale v letním období je nahrazena jetelotravní senáž čerstvou jetelotravní pící.
Zjištěné výsledky z obou skupin vykrmovaných býků ukazují, že býci vykrmovaní v letní sezóně čerstvou jetelotravní pící, mají lepší přírůstky a dosahují vyšších porážkových hmotností než býci vykrmovaní pouze jetelotravní senáží, za stejnou dobu výkrmu. Výhodou této metody krmení je ekonomická úspora na krmný den.