Dobrovolník jako člen týmu v organizaci poskytující sociální služby
Abstrakt
V předkládané bakalářské práci se zabývám dobrovolnictvím v sociálních službách, kdy cílem práce bylo zjistit, jaké je postavení dobrovolníka v týmu pracovníků organizace poskytující sociální služby. Dílčími cíli pak bylo zjistit, jakou roli mají dobrovolníci v týmu a jaké jsou vztahy mezi dobrovolníky a profesionály v týmech těchto organizací.
Za účelem dosažení stanoveného cíle byla zvolena strategie kvalitativního výzkumu, metoda dotazování, technika polořízeného rozhovoru. Rozhovory byly uskutečněny s deseti profesionálními pracovníky a deseti dobrovolníky působícími v pěti různých organizacích poskytujících sociální služby na území hlavního města Prahy. Následně jsem provedla vyhodnocení výsledků rozhovorů formou metody vytváření trsů.
Z výsledků výzkumu vyplývá, že role dobrovolníků v organizacích je vnímána velmi pozitivně, profesionální pracovníci dobrovolníky považují za přínos a vnímají je jako součást týmu organizace. I dobrovolníci se cítí být součástí týmu, někteří z nich však uváděli, že ačkoliv svoji roli v týmu vnímají jako přínosnou, označili by ji spíše za roli vedlejší, která doplňuje hlavní práci vykonávanou profesionálními pracovníky.
Výsledky výzkumu dále ukazují, že vztahy mezi profesionály a dobrovolníky jsou i přes občas se vyskytující neshody oboustranně vnímány jako dobré. Zároveň se v rámci výzkumu neprokázalo, že by na kvalitu vztahů mělo jakýkoliv vliv to, zda jsou na úrovni formální či neformální.
Výsledky této práce mohou přispět ke zlepšení informovanosti o dobrovolnické činnosti, o tom, že dobrovolník patří do okruhu osob pracujících v sociálních službách, a že může být plnohodnotným členem týmu.