Připravenost a znalosti zdravotnických záchranářů při převozu pacienta s vysoce nakažlivým onemocněním
Abstrakt
Bakalářská práce se zabývá připraveností a znalostmi zdravotnických záchranářů, kteří se setkávají s pacientem nakaženým vysoce infekčním onemocněním. Cílem práce bylo zmapovat znalosti a postupy zdravotnických záchranářů při převozu pacienta s vysoce nakažlivým onemocněním a zjistit, jaká jsou nejčastější vysoce nakažlivá onemocnění, se kterými se zdravotničtí záchranáři setkávají. Součástí bakalářské práce je teoretická a praktická část.
Teoretická část seznamuje s infekčními nemocemi, jejich původci, příznaky a průběhem nemocí. Dále se kapitoly zaměřují na vysoce nakažlivá onemocnění a importované choroby. Tato část také popisuje bezpečnost práci zdravotnických záchranářů a osobní ochranné pracovní pomůcky, se kterými se setkávají v průběhu vykonávání svého povolání. Nezbytnou kapitolu tvoří i správná hygiena a dezinfekce rukou. V neposlední řadě je tato práce zaměřená na Biohazard team, jakou má úlohu zdravotnický záchranář, záchranář řidič a celý integrovaný záchranný systém. Zabývá se tím, jaký je správný postup při podezření na vysoce nakažlivou nemoc a také jak probíhá konec zásahu a dekontaminace.
Výzkumná část měla dva hlavní cíle: Zmapovat znalosti zdravotnických záchranářů při převozu pacienta s vysoce nakažlivým onemocněním. Zmapovat nejčastější vysoce nakažlivá onemocnění, se kterými se zdravotničtí záchranáři setkávají. Tyto cíle jsou zjišťovány kvalitativní metodou výzkumu. Sběr dat byl uskutečněn pomocí polostrukturovaných rozhovorů. Výzkumný soubor tvořilo 7 zdravotnických záchranářů ze Zdravotnické záchranářské služby Jihočeského kraje.
Z výsledků bakalářské práce vyplývá, že zdravotničtí záchranáři nemají mnoho zkušeností s převozem pacienta s vysoce nakažlivým onemocněním. Přesto mají teoretické znalosti, které se ovšem mnohdy rozcházejí, nebo jsou nepřesné. Což může v případě opravdového zásahu u pacienta s vysoce nebezpečným onemocněním vést k ohrožení jejich vlastního zdraví.