Možnosti fyzioterapie syndromu karpálního tunelu u šiček
Abstrakt
Tato bakalářská práce pojednává o problematice syndromu karpálního tunelu. Předmětem zkoumání je práce šičky a eliminace zdravotních obtíží, které tato práce způsobuje.
V první části uvádím teoretické poznatky, jež dávají podklad výzkumné části. Opírám se o anatomickou strukturu horní končetiny a její zapojení do pohybu, o ergonomické zásady, jež mají vliv na kvalitu postury, dále o poznatky o syndromu karpálního tunelu a možnosti fyzioterapeutické intervence.
Cílem práce je zmapovat možnosti fyzioterapie u tohoto onemocnění, navrhnout léčebný postup a zaměřit se na úpravu pracovního prostředí jako prevenci přetížení zápěstí a špatného držení těla.
Výzkumná část je prováděna metodou kvalitativního výzkumu, jehož předmětem je zhodnotit získaná data od tří probandů. K jejich získání požívám metodu pozorování, porovnávání, dotazník, semistrukturovaný rozhovor a kineziologický rozbor. V terapii využívám manuální techniky, kinezioterapeutické metody, prvky ergoterapie z hlediska zhodnocení a úpravy pracovních podmínek a poradenství pro zvýšení kvality vykonávané práce.
Na základě zvoleného léčebného postupu jsem u všech probandů po čtyřměsíční spolupráci zaznamenala zmírnění klinických projevů SKT. Úprava pracovních podmínek u každého probanda proběhla formou instruktáže. Jejich vyhodnocení na konci terapie nemělo smysl, protože jsem neměla možnost je adekvátně zhodnotit a navíc výsledky by po tak krátké době neměly výpovědní hodnotu. I když výstupní neurologické vyšetření neprokázalo ani u jednoho probanda zlepšené vedení středovým nervem, oba cíle této práce byly naplněny.