Vliv dýchací směsi NITROX na psychosomatický stav potápěče, její příprava a využití v podmínkách HZS ČR
Abstrakt
Cílem této bakalářské práce je posoudit vliv dýchací směsi NITROX na psychosomatický stav potápěče v porovnání se vzduchem. Ve snaze o zvýšení bezpečnosti a o ulehčení velmi fyzicky a psychicky náročných zásahů mají potápěči možnost používat dýchací směs NITROX (NITrogen - dusík a OXygen - kyslík), kde je kyslík zastoupen více než 21 %, na rozdíl od běžného vzduchu. Často uváděným přínosem je menší fyzická únava po ponoru s touto směsí. Jedním z úkolů této práce je proto potvrdit či vyvrátit následující hypotézu: "Dýchací směs NITROX má kladný vliv na psychosomatický stav potápěče, který je po ponoru s touto směsí méně subjektivně fyzicky a psychicky unavený." Dalším z úkolů práce je zhodnocení přípravy směsi NITROX a její využití u zásahů potápěčských skupin Hasičského záchranného sboru České republiky.
K získání výsledků bylo využito dotazníkového šetření, při kterém potápěči odpovídali na sadu otázek týkajících se jejich subjektivního fyzického a psychického stavu po vykonání dvou nezávislých ponorů. Ponory se lišily pouze v použité dýchací směsi, jejich profil byl totožný. Část týkající se přípravy a využití této směsi byla zpracována na základě pohovorů s potápěči a s vedoucími potápěčských skupin.
Z výsledků práce vyplývá, že po ponorech se směsí NITROX potápěči udávají mírně pozitivnější subjektivní pocity týkající se fyzického stavu. Na druhou stranu výsledky rovněž ukázaly, že NITROX na potápěče působí negativněji z hlediska subjektivního psychického stavu. Směs NITROX je připravována převážně metodou míchání plynů. Při potápěčských zásazích hasičů se využívá zejména jako dekompresní médium.
Závěry této práce nepotvrdily předpokládanou hypotézu. Doporučením pro potápěčské skupiny je tedy: (1) nadále využívat dýchací směs NITROX zejména jako dekompresní médium a (2) zvýšit četnost samostatných ponorů s touto směsí z toho důvodu, aby pro potápěče nebyly v budoucnu tolik stresující.