Kriminalita páchaná na dětech jako závažný sociální problém
Abstrakt
Cílem této práce je zjistit jaké sociální dopady mají kriminální činy páchané na dětech. Pro dosažení cíle byly nashromážděny poznatky odborníků, kteří se s problematikou dětí, na kterých jsou páchány trestné činy (dále jen "TČ"), setkávají v rámci výkonu svého povolání. Následně jsou tyto poznatky také konfrontovány se statistikami kriminality poskytnutými Policejním prezidiem České republiky. Záměrně zde z důvodu anonymizace údajů není vyslovena místní příslušnost pracovišť a pohlaví zmiňovaných pracovníků.
Ačkoliv spolu zmiňovaní respondenti úzce spolupracují, tak by tato práce mohla napomoci k osvětlení jejich spolupráce navzájem. Respondenti, ale i jiní odborníci v tomto oboru mohou z této práce vyčíst, jak se k problematice přistupuje v jiných profesích. Navíc jsou tyto poznatky doplněny o dříve zmiňované nejnovější statistiky kriminality páchané na dětech, o které mohou být vědomosti odborníků rozšířeny.
Další ambicí této práce je zjištění o proměně četnosti páchaných TČ na dětech mezi lety 2011 a 2019, kde k roku 2019 existovalo více případů. Proměnila se zde i četnost jednotlivých skupin TČ, tzn. mravnostní, násilné a další. Dalším zjištěním byl značný vliv na psychiku dětí, které byly obětmi TČ a na jejich sociální život. Příklady, které jsou dále více rozvedeny v příslušných kapitolách, jsou například strach z nových lidí, neschopnost navazovat plnohodnotné vztahy s ostatními lidmi a další.