Stanovení teplot vznícení hořlavých kapalin v různých podmínkách
Abstrakt
V této diplomové práci s názvem Stanovení teplot vznícení u hořlavých kapalin v různých podmínkách jsou různými podmínkami myšleny podmínky atmosférické i specifické technologické neboli podmínky neatmosférické. Měření prokázalo, že teplota vznícení hořlavých kapalin klesá s rostoucím tlakem v měřicí nádobě. Komparace se zahraničními zdroji odhalila, že i velikost nádoby ovlivňuje hodnotu teploty vznícení. S rostoucím objemem měřící nádoby klesá teplota vznícení.
Měření se provádí v uzavřené nádobě za izochorických podmínek. Tím je zaručeno, že nedochází k výměně vzduchu s okolím. Pro tyto účely postavil Technický ústav požární ochrany atypické zařízení, které je schopné tyto podmínky simultánně vytvořit.
Hlavním smyslem experimentů je stanovit teploty vznícení u vybraných hořlavých kapalin za proměnného počátečního tlaku a za různé koncentrace kyslíku a jejich teploty porovnat s hodnotami v dostupné literatuře. Pro porovnání byl vybrán heptan a pentan. Experimenty probíhaly za různých počátečních tlaků 100 kPa, 200 kPa, 500 kPa ve zkušební nádobě.
Kromě porovnání naměřených hodnot Technickým ústavem požární ochrany se spolupracující organizací - PTB Braunschweig, je cílem práce stanovení nejnižší koncentrace kyslíku za různých počátečních tlaků, při které již nedojde ke vznícení námi zkoušených hořlavých látek heptanu a pentanu. Z našich experimentů vyplývá, že za atmosférického tlaku v uzavřené nádobě se zkoušená hořlavá kapalina při objemovém procentu kyslíku 10 % nevznítí. Při měření za vyšších počátečních tlaků v měřicí nádobě jsme zjistili, že objemové procento kyslíku v měřicí nádobě je podstatně nižší.