Zhodnocení chovu "ploutvonožců" v zoologických zahradách
Abstrakt
Cílem práce bylo zhodnotit chov "ploutvonožců" (čeledi lachtanovití, tuleňovití a mrožovití) v České republice. Chov "ploutvonožců" v České republice už začal v roce 1934. V této práci je zmonitorovaný chov jak v České republice, tak i v Evropě. Ve své práci monitoruji období mezi lety 1989-2020. Data o České republice byla čerpá-na převážně z ročenek Unie českých a slovenských zoologických zahrad. Data o chovu "ploutvonožců" v Evropě jsou čerpána z databáze ZIMS (Zoological Information Management Software).
V České republice se chová 5 druhů "ploutvonožců" z toho jsou 3 druhy lachtanů: lachtan jihoafrický (Arctocephalus pusillus), lachtan medvědí (Callorhinus ursinus) a lachtan hřivnatý (Otaria byronia) a 2 druhy tuleňů: tuleň obecný (Phoca vitulina) a tuleň kuželozubý (Halichoerus grypus). V minulosti se tu hojně choval i lachtan tma-vý (Zalophus californianus) dříve kalifornský.
V současné době chová "ploutvonožce" 7 zoologických zahrad.
Mezi úspěšné české zoologické zahrady v odchovech patří Zoo Praha, Zoo Liberec, Zoo Lešná a Zoo Chomutov. Ostatním zoologickým zahradám: Zoo Brno, Zoo Ústí nad Labem, Zoo Jihlava se nepovedlo v letech 1989-2020 úspěšně odchovat ani jed-no mládě.
Zoo Praha je jedna z nejlepších zoologických zahrad v České republice, která jako první mezi lety 1989-2020 rozmnožila lachtany jihoafrické a do roku 2020 odchovala 10 mláďat z celkově 32 úspěšně odchovaných mláďat lachtanů a tuleňů v ČR.