Změny pracovních schopností u nemocného v produktivním věku po totální endoprotéze nosného kloubu dolní končetiny
Abstrakt
Totální endoprotéza nosného kloubu dolní končetiny byla původně indikována u starších pacientů, jelikož byla zakořeněna obava o opotřebení a selhání u mladších aktivnějších pacientů. V dnešní době, kdy došlo k pokroku v designu implantátů a chirurgické technice se stala životaschopnou možností pro nemocné v produktivním věku, kteří jsou omezování bolestí ve všech aspektech života. Záměrem této práce je zhodnocení změn pracovních schopností u nemocného v produktivním věku po totální endoprotéze nosného kloubu dolní končetiny a zmapovat možnosti fyzioterapie, které budou přínosné pro návrat do pracovního života. Bakalářská práce je rozčleněna na teoretickou a praktickou část.
V teoretické části je popsána anatomie kyčelního a kolenního kloubu s jejich vzájemným propojením, druhy totálních endoprotéz kyčelního kloubu, její indikace a kontraindikace.
Dále se teoretická část zabývá rozdělením rehabilitace před a po implantaci totální endoprotézy a dalšími fyzioterapeutickými postupy. Je definován termín "pracovní schopnosti" a jejich změny.
Praktická část se opírá o kazuistiky pacientů, kteří jsou v různém časovém horizontu od operace TEP kyčelního kloubu. Se třemi probandy byl vytvořen podrobný vstupní kineziologický rozbor spolu s terapií, krátkodobým a dlouhodobým fyzioterapeutickým plánem, výstupní kineziologický rozbor. S dalšími třemi probandy je vytvořen kineziologický rozbor retrospektivně. Kazuistiky jsou doplněné o dotazník.
Ve výsledcích se promítá pozitivní vliv fyzioterapie na zdravotní stav a změny pracovních schopností po totální endoprotéze kyčelního kloubu.