Fyzioterapie po operacích měkkých tkání kolenního kloubu po úrazu
Abstrakt
Bakalářská práce se zabývá fyzioterapií po operacích měkkých tkání kolenního kloubu způsobených úrazem. Práce je rozdělena na dvě hlavní části, a to na část teoretickou a část praktickou.
V teoretické části práce je nejprve popsána anatomie, funkce a kineziologie kolenního kloubu. Dále je vysvětlena funkce měkkých tkání kolenního kloubu - vazů a menisků. Navazuje patofyziologie kolenního kloubu, rozdělená na vrozené vývojové vady a na úrazy měkkých tkání. V závěru teoretické části práce se věnuji léčbě poruch menisků a léčbě poruch vazivového aparátu kolenního kloubu.
Praktická část byla vypracována formou smíšeného výzkumu. Výzkumným souborem byli tři probandi - dospělí muži v rozmezí věku 45-55 let, kteří vyhovovali podmínkám této práce. Dva pacienti docházeli do Centra fyzioterapie ZSF v Českých Budějovicích, kde jsem s nimi měla možnost pracovat. Třetí pacient pochází z mé rodiny a setkávala jsem se s ním v domácím prostředí. Praktická část práce se skládá z vypracovaných kazuistik jednotlivých probandů, vstupního a výstupního vyšetření a z popisu terapií.
Cílem této práce bylo zjistit efekt fyzioterapie u pacientů po poranění měkkých tkání kolenního kloubu. Dalším cílem bylo zjistit, jak rychle se pacient dokáže vrátit do režimu před úrazem a běžného života, případně, jestli jsou nějaké rozdíly mezi rychlostí léčby sportujícího a nesportujícího pacienta. S probandy jsem se setkávala pravidelně po dobu 7-10 týdnů dle závažnosti jejich úrazu. Úspěšnost terapie byla vyhodnocena podle objektivního hodnocení pacienta, porovnáním vstupního a výstupního vyšetření. Také jsem kladla důraz na subjektivní hodnocení pacienta. Díky hodnocení pacientů lze konstatovat, že oba zvolené cíle byly splněny.