• Přihlásit se
    Zobrazit záznam 
    •   Domovská stránka repozitáře publikací JU
    • Kvalifikační práce
    • Diplomové práce
    • Zdravotně sociální fakulta
    • Zobrazit záznam
    •   Domovská stránka repozitáře publikací JU
    • Kvalifikační práce
    • Diplomové práce
    • Zdravotně sociální fakulta
    • Zobrazit záznam
    JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

    Kombinace pracovního a rodinného života pohledem žen

    Thumbnail
    Zobrazit/otevřít
    Plný text práce (573.0Kb)
    Posudek vedoucího práce (494.9Kb)
    Posudek oponenta práce (526.1Kb)
    Průběh obhajoby práce (47.91Kb)
    Datum
    2013
    Autor
    Peclová, Kristýna
    Metadata
    Zobrazit celý záznam
    Abstrakt
    Tato diplomová práce se zabývá problematikou kombinace rodinného a pracovního života očima ženy. Hlavním cílem práce, který si autorka vytýčila, bylo zjistit, zda ženy a matky preferují pracovní či spíše rodinný život a jakými prostředky dosahují harmonizace rodinného a pracovního života. Pro diplomovou práci byly stanoveny dvě výzkumné otázky. První výzkumná otázka se zajímá o to, zda a jak se ženám daří kombinace pracovního a rodinného života a druhá výzkumná otázka se týká možností a překážek, které matky pociťují v uskutečňování svých preferencí v oblasti, rodiny, práce a jejich sladění. Teoretická část diplomové práce se zabývá současnou situací v oblasti práce a rodiny a snaze o jejich sladění. Jsou zde popsány preference a představy žen, které mají v oblasti zaměstnání a rodiny a je zde také popsána problematika genderu, především genderových stereotypů. Druhá kapitola se týká současné české rodinné politiky. Je zde zmínka o vývoji rodinné politiky i o současné situaci a o systému dávek sociální podpory, přičemž jsou tyto dávky podrobně popsány. Nedílnou součástí problematiky harmonizace rodiny a zaměstnání je postavení žen na pracovním trhu. Tato kapitola práce je zaměřena na teorii lidského kapitálu, na postavení žen na trhu práce, pracovní podmínky žen, těhotných zaměstnankyň a matek a v neposlední řadě je zde také zmínka o diskriminaci, která může doprovázet ženy při návratu na trh práce po rodičovské dovolené. Při harmonizaci rodiny a zaměstnání ženy velmi často využívají nabídky služeb týkající se péče o předškolní děti. Poslední kapitolou diplomové práce je preferenční teorie Cathrine Hakim. Pro empirickou část diplomovou práci byla zvolena metoda dotazování prostřednictvím polostrukturovaného rozhovoru. Na rozhovor s matkami bylo předem stanoveno šest otázek, které byly zaměřeny na to, zda je pro ženy důležitější rodina či zaměstnání, jaké prostředky matky využívají při snaze o slazení rodinného a pracovního života, zda jejich představy týkající se tohoto problému souhlasí s realitou a zda se maty setkaly při vstupu na trh práce či při návratu do zaměstnání po mateřské dovolené s nějakou formou diskriminace. Poslední část rozhovorů se zabývala otázkou, zda matky využívají nějaké služby péče o dítě předškolního věku a zda mají matky v rodině nějakým způsobem zajištěnou dělbu práce a do jaké míry jim toto rozdělení vyhovuje. Výzkumu se zúčastnilo sedm žen mladších čtyřiceti let, které žily v době výzkumního šetření v okrese Tábor. Tyto ženy jsou buďto rozvedené, vdané či žijí v partnerském svazku a mají minimálně jedno dítě. Vzorek byl vybrán na základě ochoty komunikačních partnerek se do výzkumu zapojit a s ohledem na splnění podmínky, že ženy měly již zkušenost s kombinací pracovního a rodinného života.
    URI
    https://dspace.jcu.cz/handle/20.500.14390/21228
    Kolekce
    • Zdravotně sociální fakulta

    DSpace software copyright © 2002-2016  DuraSpace
    Kontaktujte nás | Vyjádření názoru | Na tomto webu jsou používány pouze cookies nezbytně nutné pro zajištění fungování webu, pro které není nutné získat souhlas.
    Theme by 
    Atmire NV
     

     

    Procházet

    Vše v repozitářiTypy publikacíDle data publikováníAutořiNázvyKlíčová slovaTato kolekceDle data publikováníAutořiNázvyKlíčová slova

    Můj účet

    Přihlásit seZaregistrovat se

    DSpace software copyright © 2002-2016  DuraSpace
    Kontaktujte nás | Vyjádření názoru | Na tomto webu jsou používány pouze cookies nezbytně nutné pro zajištění fungování webu, pro které není nutné získat souhlas.
    Theme by 
    Atmire NV