Analýza jednotek Aktivních záloh ozbrojených sil České republiky a jejich možností nasazení v krizových situacích
Abstrakt
Cílem diplomové práce je analýza existujících jednotek a právního rámce vzhledem k fyzickým, podnikajícím fyzickým osobám a právnickým osobám, porovnání s obdobným systémem v zahraničí. Analýza a zhodnocení úrovně připravenosti, vybavenosti a možností použití vzhledem k možným plněným úkolům v krizových situacích.
Teoretická část se zabývá obecným pojmem zálohy, definicí Aktivní zálohy, strukturou velení a řízení, dále systémem vyžadování sil a prostředků Armády České republiky, včetně Aktivní zálohy. Definuje krizové stavy a popisuje možnosti využití Aktivní zálohy při krizových situacích. Pojmenuje důvody a způsob povolání Aktivní zálohy do činné služby. Specifikuje povinnosti a nároky zaměstnavatele vojáka v Aktivní záloze a zároveň povinnosti Armády České republiky vůči zaměstnavatelům vojáka v Aktivní záloze. Popisuje obdobný typ jednotek Aktivní zálohy v zahraničí, konkrétně ve Spojených státech amerických jednotky Národní gardy a Armádní zálohy.
Praktickou část tvoří dotazníkové šetření, v němž odpovídali respondenti přímo z řad Aktivní zálohy a vojáků z povolání starající se o agendu Aktivní zálohy. Dále je zpracována vojenská analýza DOTMLPF-I a SWOT analýza. Dotazníkové šetření je přímo cílenými otázkami využito i k doplnění analýzy DOTMLPF-I. Těžištěm práce bylo získání a analyzování dat a informací. Závěry jsou shrnuty ve zhodnocení možností nasazení Aktivní zálohy a zároveň na základě zpracovaných výsledků analýz uvedena konkrétní doporučení do krátkodobého, střednědobého i dlouhodobého horizontu.